Strona Główna

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony ataksja.org.pl
Strona Forum korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Poprzedni temat «» Następny temat
PNF w praktyce
Autor Wiadomość
adikucharz 

Wysłany: 2010-03-04, 15:01   

Witam, udało mi się wyszukać rehabilitanta dla mamy w internecie który zna ćwiczenia PNF i kosztuje taka sesja 40 zł za godzinę z dojazdem do domu. Mama miała wczoraj takie ćwiczenia i widzę że jest bardzo zadowolona. Pani okazała się naprawdę super. Nawet jest w stanie zejść z ceny do 30 zł za godzinę jeżeli i ja będę ćwiczył. Pozatym dała mamie mnóstwo wskazówek jak się poruszać i ułatwiać sonie życie codzienne. wystarczyło wpisać w google rehabilitacje PNF i już 5 minut szukania
:-)

Ela 

Wysłany: 2010-03-04, 16:09   

Ćwiczenia PNF są ponoć bardzo dobre, ale jak się mieszka na takim zad.. jak ja, to można tylko pomarzyć o dobrej rehabilitacji.

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
— Jan Paweł II

maria feliks 

Wysłany: 2010-03-05, 09:08   

potwierdzam to co syn pisał ćwicze PNF i naprawdę są super żałuje że nie dałam synowi się wcześnie namówić na te ćwiczenia, za czełam ćwiczyć korekcje postawy, wzmacnianie mięśni które podobno pomogą lepiej się poruszać ,pani rehabilitantka zadała mi ćwiczenie na kręgosłup lędzwiowy .Ćwiczenie wykonuje co 1,5 godziny,powiedziała jak mam wstawać z lóżka jak mam siedzieć,dowiedziałam się również żę wzmocnimy mięśnie które pomogą w poruszaniu się,za jakiś czas napisze czy są jakieś widoczne poprawy.

Ela 

Wysłany: 2010-03-05, 09:42   

Własnie się umówiłam na wizytę - znalazłam też w internecie :) tak naprawdę to dzięki Wam, za tydzień, tyle że 60 zł, ale kobieta mówiła, że może spuści trochę i musze 40 km dojechać. Ale bliżej nic nie było.
Zobaczę czy warto :)

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
— Jan Paweł II

anna 

Wysłany: 2010-03-05, 12:43   rehabvilitacja

czesc z tej metody cwiczylam teraz jak byłam na rehabilitacji w poliklinice cwiczenia miałam ze studentkom .

maria feliks 

Wysłany: 2010-03-05, 12:55   

i jakie zdanie masz o tej metodzie ćwiczeń??

adikucharz 

Wysłany: 2010-03-05, 18:49   

Strasznie się cieszę że Pani też będzie próbować rehabilitacji. To naprawdę pomaga i nie trzeba jeżdzić dziennie można wykonywać zadane ćwiczenia w domu.

Ela 

Wysłany: 2010-03-05, 19:18   

Może lepiej - Ela, nie pani, ok? :)

— Jan Paweł II

anna 

Wysłany: 2010-03-06, 08:36   rehabvilitacja

cwiczenia bardzo mi odpowiadały znalazłam w internecie i cwicze w domu

maria feliks 

Wysłany: 2010-03-30, 16:17   

Elu jak się czujesz po ćwiczeniach PNF?czy widzisz jakąś już różnice?ja muszę powiedzieć tak przed ćwiczeniami chodziłam już o kuli bałam się żę niedługo będzie druga,obecnie poruszam się o lasce!!!!wstaje z pozycji siedzącej bez problemu a wcześniej musiałam się podpierać,siadam też bez kłopotu a nie tak jak było padałam a nie siadałam,mam nadzieje że w maju do Warszawy uda mi się przyjechać bez podpierania się na lasce.Moja rehabilitantka powiedziała że najpierw musi mi ból ustąpić a potem zajmiemy się chodzeniem.Chociasz już widzę dużą różnice w poruszaniu się.DZIĘKI BOŻĘ.

Ela 

Wysłany: 2010-03-30, 20:44   

podobnie jak Ty - sama siadam i nie "klapię na 4 litery" przy siadaniu, wstaję bez podpierania, nawet z niskiego łóżka. Chodziłam sama, ale teraz chodzę z podniesioną głową, tzn nie patrzę, gdzie stawiam nogi, ponoć ładniej chodzę , nauczyłam się chodzić z kijkami trekingowymi, już mi nie przeszkadzają :-D Moja rehabilitantka mówi, że kule są niedobre, lepsza jest laska, a najlepsze kijki, bo się ćwiczy przy chodzeniu górną część tułowia, czego nie ma przy chodzeniu o kulach. No i wygląda się modnie i młodziej :-D
Zaczynam sama klękać i wstawać!
widzę dużą poprawę.

— Jan Paweł II

maria feliks 

Wysłany: 2010-03-31, 07:25   

bardzo się ciesze że u ciebie też jest poprawa tak jak i u mnie!OBY DO INNYCH DOTARŁA TA WIADOMOŚĆ O TEJ METODZIE I OBY NAM UWIERZYLI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Beata 

Wysłany: 2010-03-31, 11:47   

Tak mnie zachęciłyście do tych ćwiczeń , że uparcie szukałam w Lesznie takiej rehabilitacji . No i sukces .Znalazłam . Jestem umówiona na środę po świętach na godzinę ćwiczeń . Dam znać , jak będą postępy .

Ela 

Wysłany: 2010-03-31, 12:41   

Bardzo się cieszę, wiesz, choroba i tak bedzie postępowac, mam lepsze i gorsze dni, ale na pewno wolniej, i to dużo wolniej :-D

— Jan Paweł II

maria feliks 

Wysłany: 2010-03-31, 13:00   

Masz rację i zdaje sobie z tego sprawe ale przynajmniej na jakiś czas troche lepsze samopoczucie

anna 

Wysłany: 2010-03-31, 16:49   rehabilitacja

ja teraz mam rehabilitqacje,lekarz wypisał ćwiczenia bierne,i rehabilitatka cześc cwiczen wykonuje metodą PNF,zapytałam ją czy bym mogła być rehabilitowana ta metoda powiedziała tak, tylko muusi lekarz napisać rehabilitacja PNF po swiętach pójdę do lekarza i zobacze czy mi wypisze :lol:

atol7
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-21, 10:49   pnf

Witam proszę o podanie linka do metody PNF nie jest film a foto, można to zrobić samemu?

Ewa 

Wysłany: 2010-04-27, 18:05   

Atol, samemu nie polecam, rehabilitant musi pokazać ćwiczenia dopilnować, żeby były poprawnie wykonane. A co do linka, to proponuję w google poszukać na ukraińskich stronach.

Ela 

Wysłany: 2010-04-27, 22:43   

To prawda, Pnf jest super. Sporo ćwiczę na piłce, wcześniej próbowałam sama z opisem, ale nie wychodziło. Dopiero rehabilitantka mi pokazała jak to robi.ć.

— Jan Paweł II

Ela 

Wysłany: 2010-05-19, 23:20   

Beata napisał/a:
Tak mnie zachęciłyście do tych ćwiczeń , że uparcie szukałam w Lesznie takiej rehabilitacji . No i sukces .Znalazłam . Jestem umówiona na środę po świętach na godzinę ćwiczeń . Dam znać , jak będą postępy .

A co u Ciebie, jak z PNFem?

— Jan Paweł II

Beata 

Wysłany: 2010-05-20, 15:09   

Chodzę raz w tygodniu , ćwiczę 1 godzinę , placę 50 złotych . Rehabilitant mówi , że robię duże postępy , rodzina też widzi poprawę . Na razie więcej nie potrzebuję więcej PNF , bo cwiczenia robimy intensywne bardzo , a kto mnie zna to wie , że nie jest ze mną aż tak żle :mrgreen:

anna2627 

Wysłany: 2010-11-19, 22:29   

Czemu płaciłaś? Jak masz skierowanie - nie płacisz. Jeśli masz zaznaczone na skierowaniu "rehabilitacja metodą PNF w domu chorego" - przyjedzie do Ciebie rehabilitant, który ma uprawnienia by rehabilitować tą metodą. Chyba, że wykorzystałaś limit i teraz rehabilitujesz się prywatnie?

Ela 

Wysłany: 2010-11-20, 21:28   

A będziecie w Warszawie?

— Jan Paweł II

anna2627 

Wysłany: 2010-11-20, 22:04   

Syn się wybiera.

Wendy 

Wysłany: 2011-10-18, 19:08   

Proponuję odświeżyć wątek:)
Z tego co udało mi się już nauczyć i dowiedzieć rehabilitacja jest jednym z głównych metod poprawy samopoczucia w przypadku ataksji. PNF jest metodą "używaną" w rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej. Może "kilka" słów o tej metodzie: :mrgreen:
PNF - Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-mięśniowe)

PNF jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu - to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja. Jakże często zapominamy o tym w naszej codziennej praktyce. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie, motywuje do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę, bez traumatyzujących psychicznie i fizycznie doznań. Chory powinien być partnerem fizjoterapeuty, określającym zakres i granice działania. To on ustala cele terapii. Terapeuta ma w tym wypadku rolę doradczą. Dzięki takiemu podejściu chory nawet z dużą dysfunkcją zachowuje dobrą motywację i jest pozytywnie nastawiony do współpracy z terapeutą.

Jak działa koncepcja PNF i jej zastosowanie.
Opierając się na budowie anatomicznej człowieka PNF proponuje ruchy naturalne, przebiegające trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego. Ruchy te prowadzone są wzdłuż skośnych (diagonalnych) - osi ruchu, które ze względu na swój przebieg stwarzają możliwość zaktywizowania największej ilości mięśni należących do tego samego łańcucha mięśniowego. Zgodnie ze skośnym przebiegiem większości mięśni szkieletowych za najważniejszą komponentę ruchu uważana jest rotacja. Warunkuje ona siłę i koordynację wykonywanego ruchu.

Według filozofii PNF, proponowana pacjentowi terapia ma być bezbolesna i funkcjonalna, to znaczy zgodna z potrzebami ruchowymi zgłaszanymi przez chorego i wzorowana na naturalnych ruchach zdrowego człowieka. Ostatnie lata jeszcze silniej zaakcentowały ten aspekt terapii - praca nad funkcją to nie tylko ustalenia poczynione między pacjentem i terapeutą, to przede wszystkim dążenie do uzyskania w terapii sytuacji zadaniowej, w której chory może w bezpieczny sposób podjąć próbę odtworzenia funkcji. Oznacza to analizę ruchu pacjenta w odniesieniu do jego prawidłowego fizjologicznego przebiegu oraz włączenie do procesu usprawniania elementów treningu samoobsługi z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku i sytuacji zadaniowych , które pacjent zgłosił jako trudne bądę niemożliwe do wykonania. Zgodnie z koncepcją PNF badanie i terapia stanowią integralną całość i wzajemnie się implikują.

Terapeuta poszukuje przyczyn problemów zgłaszanych przez pacjenta, jednak w realizacji celów wyznaczonych w terapii opiera się przede wszystkim na potencjale nie uszkodzonych, najsprawniejszych jego sfer ruchowych ( najsilniejszych, bezbolesnych, o największym zakresie ruchu ) i wykorzystuje je do pozyskiwania aktywności motorycznej w słabszych lub uszkodzonych obszarach narządu ruchu w oparciu o mechanizm irradiacji czyli przeniesienia pobudzenia. Takie planowanie terapii wymaga znajomości anatomii funkcjonalnej ciała ludzkiego oraz zasad biomechaniki i fizjologii skurczu mięśniowego.

PNF wiele uwagi poświęca także kontroli motorycznej pacjenta, czyli interakcjom między stabilnością i mobilnością jego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem pracy ekscentrycznej mięśni w warunkach grawitacji. Ze względu na szerokie możliwości oddziaływania koncepcja PNF przestała być utożsamiana ze sposobem pracy przeznaczonym wyłącznie dla pacjentów neurologicznych. Z powodzeniem stosuje się ją również w ortopedii, pediatrii, chorobach nerwowo-mięśniowych, wadach postawy czy skoliozach.

Szczególne znaczenie w koncepcji PNF przypisuje się oporowi manualnemu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie pacjentowi ścisłej informacji na temat kierunku, kolejności i szybkości wykonywanego ruchu, który jak wcześniej wspomniano posiada trzy komponenty i biegnie w skośnych płaszczyznach na podobieństwo aktywności ruchowych dnia codziennego. Opór jest modyfikowany stosownie do celów terapii i możliwości motorycznych ćwiczącego i nawet podczas jednego ruchu może ulegać zmianom w poszczególnych jego zakresach, najczęściej jest to tzw. opór prowadzący lub kierunkowy, w odróżnieniu do sił zewnętrznych utrudniających wykonanie zadania ruchowego, stosowanych m.in. w treningu siłowym.

Uwzględnienie podczas planowania terapii potrzeb ruchowych i problemów zgłaszanych przez chorego przynosi wiele korzyści i czyni z PNF metodę przyjazną dla pacjenta :

* pozytywne rozpoczęcie terapii ( z dala od faktycznego miejsca dysfunkcji ) buduje w chorym, pomimo świadomości uszkodzenia, wiarę we własne siły i powodzenie ćwiczeń, stymulując do mobilizacji rezerw tkwiących w jego organizmie bez obawy o wystąpienie bólu
* jasno określone, osiągalne cele wpływają na pełną świadomość pacjenta podczas zabiegu
* PNF znajduje funkcjonalne rozwiązania dla problemów ruchowych dnia codziennego pacjenta
* wyjaśniając zasady wykonywania poszczególnych aktywności, chroni pacjenta przed samoistną, patologiczną kompensacją
* uczy zmian pozycji oraz ruchów globalnych (np. poruszania się w obrębie łóżka, przesiadania się z wózka na toaletę), jakie wszyscy wykonujemy w życiu codziennym
* ze względu na sumowanie się podczas terapii wielu bodęców odbieranych przez pacjenta stanowi silną stymulację polisensoryczną (w ćwiczeniach aktywizowany jest wzrok, słuch, receptory dotyku, równowagi, czucia głębokiego i wiele innych)

Korzyści z pracy w Koncepcji PNF to:

* metoda przyjazna dla pacjenta - oparta na bezbolesnej pracy, wykorzystującej silne odcinki ciała i umiejętności chorego do ułatwiania reedukacji utraconych funkcji
* wysoki poziom bezpieczeństwa terapii wynikający z integracji zabiegu z diagnostyką
* możliwość pracy z chorym na każdym poziomie dysfunkcji - zabezpieczenie terapią wszelkich funkcji od ruchowych do wegetatywnych
* wysoki poziom edukacji pacjenta, oparty na współuczestnictwie w planowaniu terapii oraz kontynuacji ćwiczeń w formie programu domowego
* niewielki wymagania sprzętowe
* duża efektywność prowadzonej terapii, wynikająca z dokładnej analizy problemu i ukierunkowanych oddziaływań.

anna 

Wysłany: 2013-04-11, 11:29   

BEATA MAM pytanbie jak byłaś w Gorznie to ci lekarka zapisała cwiczenia PNF czy musiał ootym powiederzieć Ania

Beata 

Wysłany: 2013-04-11, 15:05   

Oni tam pytają jakie chcesz ćwiczenia. Wybierasz się do Górzna ?

anna 

Wysłany: 2013-04-12, 09:27   

i złożyłam i powiedzieli ze moze styczen 2014 a do Osievcznej przysłali termnin 3 marzec 2014r :lol:

Paweł 

Wysłany: 2013-04-16, 21:52   

Ze mną jest gorzej od kilkunastu dni głównie z chodzeniem i ide w najbliższy czwartekna prywatną rehabilitację, praktycznie sam PNF.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

anna 

Wysłany: 2013-04-17, 08:21   

jest taka Fundacja Siepomaga w POznaniu,która udziela pomocy w dofinansowaniu rehabilitacji,turnosów :mrgreen:

Paweł 

Wysłany: 2013-04-17, 09:35   

Jestem w trakcie wstąpienia do fundacji.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

Ania 

Wysłany: 2013-04-17, 10:59   

:roll: Witam i pozdrawiam.
Masz tak na imię jak mój syn tylko on starszy.Właściwie jest to smutne ,że Twój stan uległ pogorszeniu, bo chyba niedawno wróciłeś z Ciechocinka i było ok.Skoro rehabilitacja PNF poprawi stan zdrowia warto skorzystać chyba sam najbardziej orientujesz się co Ci pomaga .Powrotu do zdrowia ,owocnej rehabilitacji i miłegop dnia.

Paweł 

Wysłany: 2013-04-17, 12:12   

W Ciechocinku chodzilem lepiej, ale nie tak jak teraz. Owszem smutne, ale co zrobić. W czwartek mam tą rehabilitację PNF oczywiście prywatnie. Koszt ok. 50 zł

anna 

Wysłany: 2013-04-17, 15:01   

ja też zbieram dokuimenty

Ania 

Wysłany: 2013-04-18, 11:15   

Witam, ćwiczenia PNF są wszędzie drogie u mnie ceny podobne , najtaniej w pakiecie 10 zabiegów, ktos kiedys wspomniał ,że fundusz to podobno refunduje , ale nie wiem.
Oby te zabiegi drogie przyniosły poprawę, tak pięknie jest na powietrzu ,że tylko chodzenie i spaceroiwanie wskazane.Poprawy zdrowia.

Ela 

Wysłany: 2013-04-19, 16:16   

Aniu fundusz refunduje tylko jeśli placówka ma podpisaną umowe z NFZ, a Ty skierowanie. To nie zawsze jest możliwe.

A co do gorszego chodzenia, to Paweł nie martw się, ja mam takie okresy w których raz jest lepiej, a raz gorzej. Ty pewnie też tak masz.

Paweł 

Wysłany: 2013-04-19, 20:38   

Ela napisał/a:
A co do gorszego chodzenia, to Paweł nie martw się, ja mam takie okresy w których raz jest lepiej, a raz gorzej. Ty pewnie też tak masz.

Zgadza się

katarzynab_81 

Wysłany: 2013-08-15, 13:22   

wiecie jakie jest dobre ćwiczenie na trzęsące się ręce????malowanie paznokci sama wypróbowałam więc kobitki malujemy ;-) a i panów zapraszam do ćwiczeń malujmy żonom córkom siostrą koleżanką itp. :-D WIĘC CHOĆ POMALUJ ŚWIAT

Ela 

Wysłany: 2013-08-15, 16:48   

świetny pomysł :-D

AGATA 

Wysłany: 2013-08-15, 17:11   

mam też ciekawą formę ćwiczenia rąk- przyszywanie guzików :-D :lol: :lol:
i nawet nie pokułam się .

Ela 

Wysłany: 2013-08-15, 19:15   

Nie lubię szycia, ale faktycznie jest to dobre ćwiczenie

AGATA 

Wysłany: 2013-08-15, 20:57   

Ja też nie lubię i igła była zawsze moim wrogiem, ale akurat musiałam przyszyć guzik i nie było nikogo kim mogłabym się wyręczyć .

anna 

Wysłany: 2013-12-02, 07:49   

:witos: :bujawka: CZYTAŁAM o szpitalu w Włocławku piszą ze stosuja metode pnf :dance:

Rysia 

Wysłany: 2013-12-02, 22:45   

CZy ten PNF we Włocławku to w szpitalu, czy na oddziale rehabilitacyjnym :?: :?:

anna 

Wysłany: 2013-12-03, 06:40   

:bujawka: tak to tylko szpital rehabi8litacuyjny 0o nazwie Barska :dance:

Rysia 

Wysłany: 2013-12-03, 21:26   

Ja w tej chwili właśnie chodzę na rehabilitację ,a jak się zapisywałam to miałam skierowanie [gimnastyka indywidualna]już 2 raz tak samo.Jeszcze pozostały mi 2 dni,i właśnie dowiedziałam że mam tam w tej przychodni PNF.Ta dziewczyna już od kilku miesięcy jest po kursie. [zaraz idę po nowe skierowanie] :deska: :deska:

KuKsU 

Wysłany: 2014-06-17, 09:38   

Chwalę się, póki co wstępnie. Znalazłam rehabilitację w Krakowie metodą PNF za 30 zł za jedno godzinne spotkanie. Umówiłam się na spotkanie po długim weekendzie.

Ćwiczyłam PNFem w Aleksandrowie i mi się podobało. Znam ćwiczenia, mam wszystko w domu, ale... chęci i motywacji brak. Może jak się umówię raz w tygodniu na spotkanie uda mi się nabrać jakiejś systematyczności. Dam znać ;-)

Beata 

Wysłany: 2014-06-17, 10:11   

powodzenia :clapping:

anna 

Wysłany: 2014-06-17, 10:20   

:witos: beata ja składfałam jeszcze raz do Osiecznej i mam ytermin na pażdziernik 2015 to na pewno zadzwonie :drzewo-tanczy:

Beata 

Wysłany: 2014-06-17, 11:32   

anna napisał/a:
:witos: beata ja składfałam jeszcze raz do Osiecznej i mam ytermin na pażdziernik 2015 to na pewno zadzwonie :drzewo-tanczy:

no myślę..., bo jak nie ,to wiesz... :rzeznia: (żart)

Odpowiedz do tematu