Strona Główna

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony ataksja.org.pl
Strona Forum korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Poprzedni temat «» Następny temat
ksztuszenie się
Autor Wiadomość
Fichetta 

Wysłany: 2013-02-15, 18:27   ksztuszenie się

Mam nadzieje, ze to podchodzi pod ten dzial, bo moim problemem jest krztuszenie sie po posilku lub podczas. sa na to jakies cwiczenia?

franek 
Administrator

Wysłany: 2013-02-16, 01:37   

Ja miewam taki objaw często Nieraz samą śliną się zakrztuszam Nie ma chyba na to rady to "wina " mięśni przełyku. Moja rada uważać i pilnować się. Wolniej jeść i pić.

Pozdrawiam
Franciszek Gajek

Fichetta 

Wysłany: 2013-02-16, 12:42   

to sie nie da tego cwiczyc jak wiadomo czego wina?

Ela 

Wysłany: 2013-02-16, 21:31   

To jest paskudny problem, może Pani Magda będzie mogła coś podpowiedzieć.

Ja tak z własnego doświadczenia tylko. Kiedyś też miałam z tym problem, nie było to bardzo zaawansowane, ale przeszkadzało.
A teraz zdarza się bardzo sporadycznie i tylko gdy szybko coś chcę połknąć, a śliną to już prawie nie.
A nie ćwiczyłam nigdy mięśni gardła, które mogłyby odpowiadać za to krztuszenie.
Wydaje mi się, że to efekt wszystkich innych ćwiczeń. Po prostu kiedyś zauważyłam, że "samo" ustępuje mi wiele rzeczy, które mi przeszkadzały. O wiele rzadziej rzadziej mam kurcze i to krztuszenie się.
A na ostatnim naszym spotkaniu w Warszawie, Pani Magda powiedziała na konferencji, coś w tym stylu, że na polepszenie naszej mowy wpływa między innymi ćwiczenie koordynacji rąk i uczyła nas głaskania kota i klepania psa.
Tak mi się wydaje, że może częste powtarzanie tych ćwiczeń, które zebrałam w jedno, coś by mogło pomóc w krztuszeniu właśnie.

basik 

Wysłany: 2013-02-17, 02:46   

Z krztuszeniem mam problem już od dłuższego czasu ,jeszcze za nim dowiedziałam się o chorobie
bardzo często w nocy budzę się łapiąc powietrze jak ryba ponieważ dławię się śliną.

Fichetta 

Wysłany: 2013-02-17, 11:56   

Już druga osoba pisze o mięśniach gardła. Nie da się ich ćwiczyć? Ja usiłuję robić ćwiczenia na wymowę, ale czy to ma z tym jakiś związek?

Ela 

Wysłany: 2013-02-17, 13:16   

Nie mam pojęcia, czy ma związek, ja po prostu zauważyłam, źe znacznie rzadziej się obecnie krztuszę. A czego jest to efekt, to nie mam pojęcia. myślę, że wszystkiego po trochę. Mięśni gardła nigdy nie ćwiczyłam, ale wymowę to owszem. Cieszy mnie to, bo to nie było nic przyjemnego, zwłaszcza w towarzystwie.

Zadzwonię dziś do Pani Magdy, może jak znajdzie czas, bo ma małego dzidziusia w domu, to coś mądrzejszego napisze.

Fichetta 

Wysłany: 2013-02-18, 11:49   

anna napisał/a:
co Cu [pmoglo na skurcze bo ja mam teraz etap skurczy rak i nic nie pomaga ,naw3et trzymanie komorki powoduija skurcze pisanie tez,ja kturzenia nie mam ale mam takie cos i nie wiewm czy to jest od choiroby,zaczyna mnie jaby smyrać w gardla i zacznam sie dusic,jest tom jakby kaszel mowie o tym lekarzowi i niema odpowiedzi Pozdrow pania Magde .co urodzila

czy moze choc raz zaistnieć temat , który odpowie na pytanie, ktore zadal tworca? Jak sie a swój problem to jest taka sprtyna opcja :zloz nowy temat. Czytanie tego co się pisze i używanie http://forum.dobreprogram...ku-t346439.html tez nie zaszkodzi.

anna 

Wysłany: 2013-02-18, 15:21   

przepraszam ze to tam napsalam ale dotej pory nie umiem założyć nowego tematu jeszcze raz przepraszam :-)

basik 

Wysłany: 2013-02-18, 16:33   

Czy myślicie że czytanie na głos ćwiczy mięśnie krtani czy może to raczej bardziej ćwiczenia na wymowę.

Fichetta 

Wysłany: 2013-02-18, 16:54   

a co ćwiczy pisanie nie na temat?

logopeda 

Wysłany: 2013-02-18, 17:42   

Witam, otóż jak p.Ela słusznie napisała z krztuszeniem sie nie jest łatwa sprawa. Nie wiedząc, co dokładnie je powoduje, nie ma tez jednoznacznej odpowiedzi ,jak sobie pomóc. bo moze byc np spowodowane złym, nieskoordynowanym przesuwaniem pokarmu w ustach, co jest powodowane takim własnie poruszaniem języka. Wtedy należy oczywiście ćwiczyć język. Nie łatwo opisać bez pokazywania, jak takie cwiczenia powinny wyglądać (kto byl na turnusach czy spotkaniach stowarzyszenia, to pewnie wie) - najprościej mówiąc, język ma "isc" w to miejsce, w którym chcemy by sie w danej chwili znajdował, bez dodatkowych współruchów. Czyli gdy chcemy ćwiczyć językiem góra - dół to język w linii pośrodkowej powinien iść góra dół, a nie zbaczać na boki. Duzo trudniej jest wykonywać takie cwiczenie powoli, gdyz bardziej musimy kontrolować ruch języka. Możemy robić góra dół, język na boki, lub np język góra - w prawo - w dół - w lewo itp. Na początku powinno sie cwiczyc z lustrem, gdy bedzie wychodzic - mozna bez (ćwiczenie od razu bez lustra nie pozwala na samokontrole, co moze sprawic, iz bedziemy tylko utrwalać nieprawidłowe wzorce ruchowe).
Gdy przyczyną jest miesień podniebienia miękkiego wtedy nalezy ćwieczyc podniebienie miękkie - robimy to przez wymowe szybką i rytmiczną głoski a (a - a - a itp. ). Mozna to zrobic a lusterkiem, zeby zobaczyc, co sie podczas takiej wymowy dzieje z podniebieniem.
Z pierścieniem zwierającym gardło jest już gorsza sprawa. Mozna płukać wodą gardło i "bulgotac" ale jest to juz ćwiczenie dość ryzykowne, na pewno nie dla każdego, gdyz mozna sie zakrztusic.

Fichetta 

Wysłany: 2013-02-18, 20:21   

A co Pani o ćwiczeniach z tematu http://www.ataksja.home.p...opic.php?t=367? Niektóre są chyba posobne do opisanych.

Ela 

Wysłany: 2013-02-18, 20:32   

basik napisał/a:
Czy myślicie że czytanie na głos ćwiczy mięśnie krtani czy może to raczej bardziej ćwiczenia na wymowę.

Wydaje mi się, że też w jakimś stopniu ćwiczy, szczególnie czytanie trudnych tekstów.

Ela 

Wysłany: 2013-02-18, 20:29   

Bo większość z tych ćwiczeń, to są ćwiczenia z turnusów i spotkań Stowarzyszenia, które pokazywała nam Pani Magda.

anna 

Wysłany: 2013-08-27, 10:17   

lokopeda na krztuszenie zaproponowala mówienie ha ho hi he hy aha oho[ kto.kte id.

Odpowiedz do tematu