Strona Główna

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony ataksja.org.pl
Strona Forum korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Poprzedni temat «» Następny temat
POTRZEBNE DOKUMENTY
Autor Wiadomość
Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-01, 08:39   POTRZEBNE DOKUMENTY

Witam Wszystkich.
W listopadzie kończy mi się zwolnienie.Do pracy się nie nadaję ,chociażbym chciała.Czytając Wasze posty to ZUS orzeka jak chce(aż się boję).Mam rezonans(duży zanik kory móżdżku)i czekam na wynik badania genetycznego z Warszawy.Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o rentę?Mam przepracowanych 20 lat.

"Życie nie jest ani lepsze,ani gorsze od naszych marzeń.Jest tylko zupełnie inne."

franek 
Administrator

Wysłany: 2013-10-01, 08:54   

Na stronie ZUS sa wykazy.
Ja jestem w trakcie składania wniosku.

Pozdrawiam
Franciszek Gajek
Prezes Zarządu Stowarzyszenie ATAKSJA

Dorota75 

Wysłany: 2013-10-01, 12:52   Re: POTRZEBNE DOKUMENTY

Iwona 1972 napisał/a:
Witam Wszystkich.
W listopadzie kończy mi się zwolnienie.Do pracy się nie nadaję ,chociażbym chciała.Czytając Wasze posty to ZUS orzeka jak chce(aż się boję).Mam rezonans(duży zanik kory móżdżku)i czekam na wynik badania genetycznego z Warszawy.Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o rentę?Mam przepracowanych 20 lat.

Zacznij już załatwiać , bo zostaniesz bez kasy . Zanim dostaniesz rentę to potrwa . Skończy Ci się kasa z pracy a renty jeszcze nie bedziesz miała . Ja tak miałam, nie wiem jak Ty sobie załatwiłaś ze swoim zakładem pracy . Musisz zdobyć różne zaświadczenia z zakładów pracy o zarobkach . To wszystko trwa . Ja poszłam do ZUS i tam była taka miła Pani i wszystko mi powiedziała. Aż byłam w szoku - no tak mi pomogła - jak nie urzędniczka - :P

"Dum Spiro Spero"
http://ataksjowo.blogspot.com/

Ela 

Wysłany: 2013-10-01, 12:54   

Jeśli w listopadzie, to masz mało czasu, zacznij już jutro. idź do kadr w Twoim zakładzie i niech Ci przygotują wszystko, trochę się ddziwę, że jeszcze sami nie zaczęli.
Niech Ci zliczą przede wszystkim, czy masz przepracowany odpowiedni okres - składkowy" to się nazywa. Czy warto się statać o grupę, tzn, czy za tym pójdą pieniądze.
Jeśli ta, to idź do lekarza, który wystawia Tobuie zwolnienie, niech Ci wypełni druk N-9 http://www.zus.pl/pliki/formularze/n_9.pdf
Druk + kopie dokumentacji chorobowej (rezonans, jakieś karty ze szpitala, karty konsultavji., co tylko masz) + dokumentacja z zakładu pracy jak najszybciej musisz złożyć w ZUSie.
Pospiesz się z tym, żebyś nie została bez pieniędzy.
Daj znać, co załatwisz :-)

\I jeszcze - w innym miejscu piszesz, że jeszcze trochę piszesz. ŹĆcwicz więc to, żebyś pisała lepiej i jak najdłużej :)

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-01, 13:27   dokumenty

Wiem ,że mam mało czasu,ale wizytę u mojego neurologa mam 21.10.W moim mieście jest tylko 1 neurolog.Mam jeszcze 21 dni urlopu tylko nie wiem ,czy mogę go po chorobie wykorzystać, jak nie zdążę z wnioskiem.Wydrukowałam potrzebne druki ze strony ZUS.Jeżeli mam kapitał początkowy, to muszę tylko podać nr kapitału i zaświadczenie z ostatniego zakładu pracy.Nie wiem czy do tego czasu dostanę badania z Warszawy.Muszę mieć komplet dokumentów bo zaświadczenie jest ważne miesiąc.Mam przepracowane 20 lat z przerwą na macierzyński.Zwolnienie mam do końca listopada może dam radę.

"Życie nie jest ani lepsze,ani gorsze od naszych marzeń.Jest tylko zupełnie inne."

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-01, 13:33   dokumenty

Piszę jeszcze na komputerze,bo na kartce to ledwo się podpiszę.

Dorota75 

Wysłany: 2013-10-01, 14:02   

:shock: :shock: :shock:

Jeden ??? Ale masakra , no ale biorąc pod uwagę ich wiedzę na temat naszej choroby to czy jeden czy 100 nie robi wielkiej różnicy - haahaha. Ja tez piszę na kompie . Długopisem coś tam nabazgrze , ale kiepsko :( :mrgreen: :mrgreen:

"Dum Spiro Spero"

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-01, 14:16   dokumenty

Dorotka nie strasz mnie ,ze ZUS ma taką wiedzę na temat naszej choroby.Ja będę miała w Olsztynie. ;-) ;-)

Dorota75 

Wysłany: 2013-10-01, 14:29   Re: dokumenty

Iwona 1972 napisał/a:
Dorotka nie strasz mnie ,ze ZUS ma taką wiedzę na temat naszej choroby.Ja będę miała w Olsztynie. ;-) ;-)

No to już się naszykuj . Bedą Cie chcieli uzdrawiać i wmawiać , że wcale to taka chora to nie jesteś jak masz ręce i nogi - hahha . Mnie pani doktor powiedziała na temat mojej choroby , że to choroba genetyczna - jakbym nie wiedziała . Jedna mi proponowała metody niekonwencjonalne. A, szkoda gadać . Mów co swoje - najlepiej żebyś była umierająca - może wtedy zrobisz na nich jakieś wrażenie :mrgreen: :mrgreen: 3maj się - będzie dobrze . Twój Neurolog niech Ci napisze dobry opis choroby.

"Dum Spiro Spero"

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-01, 14:34   DOKUMENTY

To masakra :-(

anna 

Wysłany: 2013-10-01, 16:57   

neurolog niech też napisze ,że by lekarz przyszedłdo domu,mi to wtym roku pomoglo,dostałam rente na stałe,nerulog też napisał że,trwale nie nadaje sięn do pracy,ani do samodzielnej egzystencji. mam też 20 lat przepracowanych,

Dorota75 

Wysłany: 2013-10-01, 19:02   

anna napisał/a:
neurolog niech też napisze ,że by lekarz przyszedłdo domu,mi to wtym roku pomoglo,dostałam rente na stałe,nerulog też napisał że,trwale nie nadaje sięn do pracy,ani do samodzielnej egzystencji. mam też 20 lat przepracowanych,

Tak, to prawda - jest taka opcja ze Twoj stan zdrowia nie pozwalana stawienie sie na komisji

Iwonka :* nie martw sie na zapas - będzie dobrze :*

"Dum Spiro Spero"

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-01, 22:31   RE

Poproszę neurologa o dokładny opis choroby.Komisję mam w mieście wojewódzkim Olsztynie to i tak mnie będzie wiózł mąż ,to mnie zaprowadzi do orzecznika.Mam nadzieję,że zdążę z tymi papierami.Lekarze stwierdzili,że jak mam wynik z rezonansu to mi szpital nie potrzebny......Więc nie mam nic z szpitala. :-( :-(Dzięki dziewczynki za podpowiedzi.Wiem co mam robić.

AGATA 

Wysłany: 2013-10-02, 18:28   

Jeszcze i ja się wtrącę-oprócz tego , że wejdzie tam Twój mąż, dobrze by było żebyś weszła do tego orzecznika z laską, kulą, albo jak masz to z chodzikiem, i powiedzieć, że sama nie dajesz rady , a jak będziesz podpisywać dokumenty, to im gorzej-tym lepiej ;-) ,ja też niedługo zacznę działać, bo rentę mam do końca tego roku.

Ela 

Wysłany: 2013-10-02, 20:53   

Iwonka, faktycznie, im gorzej wypadniesz,m tym lepiej dla Ciebie.
a wniosek lepiej może, jak Ci wypisze lekarz rodzinny, a od neurologa weź tylko zaświadczemnie, które dołączysz do wniosku.

Ja to bym tak zrobiła jako lekarz. Może Ci napisać, że czekasz na konsultację neurologa, ja tak robię :)
A wynik badania genetycznego możesz wziąć ze sobą nawet, ale on nie jest taki ważny. Lekarz w wniosku niech napisze, że choroba jest w Twojej rodzinie - ile osób chorowało np i kto.

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-02, 22:47   RE

Elu jutro pójdę do ZUS i dokładnie się dowiem co trzeba.Moja lekarka rodzinna powiedziała ,że dokument o stanie zdrowia mam wziąć od lekarza prowadzącego.Mam ustaloną wizytę na 21.10 to muszę poczekać.Słyszałam ,że badanie genetyczne jest najważniejsze w naszej chorobie.

franek 
Administrator

Wysłany: 2013-10-02, 23:41   

Witam wszystkich

Z ZUS jest tak że trzeba albo będąc jeszcze w pracy składać wniosek o rentę ale też można i ja tak zrobiłem że występuję o rentę ponieważ jestem niezdolny do pracy. Dostałem akurat wypowiedzenie Działalność też zakończyłem. Czekam teraz na Orzecznika.

Pozdrawiam
Franciszek Gajek

Ela 

Wysłany: 2013-10-03, 07:28   

szkoda, że nie pracujesz juz

LordDino 

Wysłany: 2013-10-05, 11:43   

A urlopu nie masz? Jak jest to go weź i potem znowu można l4 trochę to robienie w konia wszystkich ale kasa jest.

Marcin Ł 

Wysłany: 2013-10-05, 11:45   

franek napisał/a:
Witam wszystkich

Z ZUS jest tak że trzeba albo będąc jeszcze w pracy składać wniosek o rentę ale też można i ja tak zrobiłem że występuję o rentę ponieważ jestem niezdolny do pracy. Dostałem akurat wypowiedzenie Działalność też zakończyłem. Czekam teraz na Orzecznika.

Z Dorotką byliśmy 2.10 na odwołaniu ponieważ za pierwszym razem dostała orzeczenie o umiarkowanym stopniu.
Lekarz (neurolog!!!!) powiedział że przecież sama chodzi po domu i kazał jej złączyć stopy,zamknąć oczy,wyciągnąć ręce w przód i "wkręcać żarówki" :-) :-) :-)

Kto z was tak potrafi?

To jest właśnie dowód na świadomość lekarzy orzeczników,nawet się nie przygotowują pod kątem orzekania a czeka się na komisje wieki i po co?

katarzynab_81 

Wysłany: 2013-10-05, 12:30   

jakiś porąbany :-( ja jak byłam ponad 10 lat temu to dobrze trafiłam chyba od razu dostałam :-) tylko z początku chcieli mi dać na 3lata ale się wtrąciła mama że za te 3 lata i tak wrócimy to dali na stałe mała to rencina bo nigdy nie pracowałam ale zawsze coś ;-)

Ania 

Wysłany: 2013-10-05, 12:30   

DZIEŃ DOBRY.
Jak czytam wszystkie Wasze zmagagania, potrzebne dokumenty,braku wiedzy o naszej chorobie, to w głebi duszy raduje mnie fakt ,że jestem na emeryturze i objawy pojaweiły sie tak pózno .
Powodzenia.

Dorota75 

Wysłany: 2013-10-05, 12:39   

Ania napisał/a:
DZIEŃ DOBRY.
Jak czytam wszystkie Wasze zmagagania, potrzebne dokumenty,braku wiedzy o naszej chorobie, to w głebi duszy raduje mnie fakt ,że jestem na emeryturze i objawy pojaweiły sie tak pózno .
Powodzenia.

:-P :-P
SZCZĘŚCIARA :*

"Dum Spiro Spero"

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-05, 19:07   re

Mam nadzieję,że wszystko będzie dobrze.A jak nie, to jeszcze mogę się odwołać wyżej.Urlop jeszcze mam,ale u mnie w pracy jest tak ,że często odwołują.I co wtedy zrobię?

Ela 

Wysłany: 2013-10-05, 20:06   

Nie je wiem, ale wydaje mi się, żeby iść na urlop po zwolnieniu trwający ponad 30 dni, trzeba mieć zezwolenie lekarza medycyny pracy, że jest się zdolnym do pracy?

I odwoływać się chyba nie warto, przynajmniej u nas. Szybciej jest chyba zlożyć nowy wniosek , że jest gorzej.

Dorota75 

Wysłany: 2013-10-05, 20:17   

Ela napisał/a:
Nie je wiem, ale wydaje mi się, żeby iść na urlop po zwolnieniu trwający ponad 30 dni, trzeba mieć zezwolenie lekarza medycyny pracy, że jest się zdolnym do pracy?

I odwoływać się chyba nie warto, przynajmniej u nas. Szybciej jest chyba zlożyć nowy wniosek , że jest gorzej.

Tak, Elciu ,

Masz rację z tym zwolnieniem , trzeba iśc na badania ze sie nadajesz do pracy . Ja po zwolnieniu poszłam na świadczenie rehabilitacyjne i dopiero potem na rentę .

"Dum Spiro Spero"

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-05, 22:28   re

Macie rację, że po tak długim zwolnieniu lekarskim muszę być zdolna do pracy,Wiem o tym.Nie pójdę nigdzie samodzielnie.Są momenty, że nogi mi sztywnieją i lecę na boki,albo do tyłu.Po takich akcjach mam stracha i sama nie pójdę.

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-05, 22:32   re

Mam nadzieję, że trafię na orzecznika,który będzie wiedział ,co to za choroba :roll: :roll:

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-05, 22:37   re

Dorotka ja słyszałam,że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje tylko osobom ,które deklarują powrót po zwolnieniu rehabilitacyjnym do pracy.Jak u Ciebie było ?

franek 
Administrator

Wysłany: 2013-10-05, 22:42   Re: re

Iwona 1972 napisał/a:
Mam nadzieję, że trafię na orzecznika,który będzie wiedział ,co to za choroba :roll: :roll:

Ja też nan taką nadzieję

Pozdrawiam
Franciszek Gajek

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-05, 22:48   re

Moja ciocia z Olsztyna dostała tylko na podstawie samego rezonansu.Na 1 rok, później na 3 lata i dalej na 5 lat.

franek 
Administrator

Wysłany: 2013-10-05, 22:50   

Ja mam (jeszcze ze szpitala Wojewódzkiego) znajomego Ordynatora Ortopedii a On zna szefową Orzeczników ZUS może to pomoże :)

Pozdrawiam
Franciszek Gajek

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-05, 22:57   re

W XXI wieku nie ma lekarstwa na naszą chorobę ,a my jeszcze mamy się bać niewiedzy orzeczników :evil: :evil:

Ela 

Wysłany: 2013-10-05, 23:13   Re: re

Iwona 1972 napisał/a:
Dorotka ja słyszałam,że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje tylko osobom ,które deklarują powrót po zwolnieniu rehabilitacyjnym do pracy.Jak u Ciebie było ?

Lekarz we wniosku o świadczenie musi to faktycznie napisać, i jakoś uzasadnić.

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-05, 23:23   re

Elu,a czy w naszej chorobie lekarz może dać gwarancję powrotu do pracy?

Ela 

Wysłany: 2013-10-06, 00:01   

\orzecznicy są różni, ale chyba, z tego co sama widzę, to niezbyt dobrze nastawieni do pacjentów. Nie tylko z ataksją.
Ale może to w ZUSie mają takie wyszkolenie, bo komuś bez nogi potrafią dać rentę na 2 lata.

Gwarancji to nie można w żadnej chorobie dać, ale można napisać, że chory rokuje pomyślnie, po rehabilitacji np.
A dziwi mnie, że Dorotka poszła najpierw na świadczenie rehabilitacyjne. Nie wiem, jak to lekarz uzasadnił. Ąle dobrze, że się udało :)

Dorota75 

Wysłany: 2013-10-06, 07:34   Re: re

Iwona 1972 napisał/a:

Mnie niekt o nic nie pytał . Skonczyło mi siew zwolnienie i poszłam na świadczenie . Jak dla mnie bez sensu , bo swiadczernie jak dla mnie jest dla tych co po nim na tle dojda z soba do ładu ze wracaja do pracy ... Opcja świadczenia jestmoże być korzystniejsza finansowo od renty bo to najpierw jest 100 % a potem 70 % dokładnie już nie pamietam musialabys sprawdsic.

"Dum Spiro Spero"

Dorota75 

Wysłany: 2013-10-06, 07:35   Re: re

Iwona 1972 napisał/a:

Mnie niekt o nic nie pytał . Skonczyło mi siew zwolnienie i poszłam na świadczenie . Jak dla mnie bez sensu , bo swiadczernie jak dla mnie jest dla tych co po nim na tle dojda z soba do ładu ze wracaja do pracy ... Opcja świadczenia jestmoże być korzystniejsza finansowo od renty bo to najpierw jest 100 % a potem 70 % dokładnie już nie pamietam musialabys sprawdsic.

"Dum Spiro Spero"

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-21, 18:06   re

Mam już wszystkie potrzebne dokumenty.Jeszcze tylko zaświadczenie o zarobkach z ostatniej pracy(powinnam dostać w tym tygodniu) i składam wniosek o rentę.Dobrze ,że miałam ustalony kapitał początkowy to szybciej poszło.I będę czekać.

franek 
Administrator

Wysłany: 2013-10-21, 23:45   Re: re

Iwona 1972 napisał/a:
Mam już wszystkie potrzebne dokumenty.Jeszcze tylko zaświadczenie o zarobkach z ostatniej pracy(powinnam dostać w tym tygodniu) i składam wniosek o rentę.Dobrze ,że miałam ustalony kapitał początkowy to szybciej poszło.I będę czekać.

A ja już po badaniu Orzecznika. Był bardzo kompetentny wiedział sporo o naszej chorobie. Badanie miałem w domu lekarz napisał mi że muszę mieć opiekuna i wysłali lekarza do mnie

Pozdrawiam
Franciszek Gajek

Ela 

Wysłany: 2013-10-22, 07:43   

Tak powoinno być, żaden orzecznik nie może znaćm się na całej medycynie. W dzisiejszym świecie to normalne, że lekarze nie sa omnibusami, ale jest gdzie sprawdzić swoje braki.
Orzecznikom płacą w końcu za to, dokumenty dostaja przed wizytą pacjenta i mają czas, by zapoznać się z chorobą. A przynajmniej powinni mieć czas.

Dzisiaj lekarz, by zarobić musi niestety wiele prac wykonywać i czasem nie ma czasu na dokształcanie, ale to jest smutne. Niektórzy mają czas, ale nie mają chęci, to jeszze bardziej smutne.

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
— Jan Paweł II

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-22, 08:57   re

Dla mnie też lekarka napisała,że muszę mieć opiekuna.Jestem dobrej myśli.

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-30, 20:50   re

Skompletowałam już wszystkie dokumenty i poszło mi to dość szybko.Zapomniałam,że mam koleżankę w naszym ZUS.Wszystko mi wyjaśniła i pomogła wypełnić papiery,bo ja nic nie napiszę.Czekam jeszcze niestety na RP-7 z ostatniej pracy.Oni mają czas jeszcze dwa tygodnie,a mi czas ucieka................Moja neurolog dobrze opisała chorobę(tak jak mi radziłyście)Mam nadzieję ,że na początku listopada złożę wniosek.

Dorota75 

Wysłany: 2013-10-30, 20:56   

No Iwonko :* ,

To teraz tylko pozostaje czekać i liczyć , że ZUS bedzie łaskawy - chociaż nie wiem czy te dwa słowa się nie wykluczają - hihihi ;-) ;-)

"Dum Spiro Spero"

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-30, 21:28   RE

Pozostaje mi tylko czekać i dzwonić do pracy. (pewnie mają mnie dość) :evil: :evil: :evil:

Ela 

Wysłany: 2013-10-30, 21:30   

Dzwoń do nich, jak nie będziesz upierdliwa to nie załatwią, a w ZUSie też się czeka

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
— Jan Paweł II

Dorota75 

Wysłany: 2013-10-30, 21:37   

A apropos spraw urzędowych to ja się pochwalę , że odrzucili moje odwołanie od decyzji oo grupie i nadal mam stopień umiarkowany :) - hahhah
Taka jestem super ;-) ;-) ;-)

"Dum Spiro Spero"

Ela 

Wysłany: 2013-10-30, 21:59   

Ze zdjęć to ja też bym Ci nie dała więcej ;-)

— Jan Paweł II

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-30, 22:01   Re: re

franek napisał/a:
Iwona 1972 napisał/a:

A ja już po badaniu Orzecznika. Był bardzo kompetentny wiedział sporo o naszej chorobie. Badanie miałem w domu lekarz napisał mi że muszę mieć opiekuna i wysłali lekarza do mnie

Napisz Franku jakie dostałeś orzeczenie,bo ja też będę miała w Olsztynie i się denerwuję.

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-10-30, 22:04   re

Jesteś Dorotka super zdrowa kobitka :lol: :lol: :lol:

Odpowiedz do tematu