Strona Główna

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony ataksja.org.pl
Strona Forum korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwiększanie siły wydechu
Autor Wiadomość
logopeda 

Wysłany: 2011-03-07, 13:02   Zwiększanie siły wydechu

Poniżej znajdują się ćwiczenia dla osób, które mają osłabioną siłę wydechu a przez to mówią bardzo cicho:

- dumchanie na mokrą dłoń (ważne, aby poczuć na ręce podmuch powietrza)
- dmuchanie na wodę w szklance (jeśli jest trudność z wykonaniem to najpierw położyć szklankę pod samymi ustami, z czasem powinno się ją oddalać)
- dmuchanie do wody przez rurkę
- dmuchanie na płomień świecy
- dmuchanie na wiatraczek

Marzannag 

Wysłany: 2011-03-20, 10:08   

Co mi pomogło przy krztuszeniu?

Ćwiczyłam logopedycznie bardzo często - teraz nie mam takiego zawzięcia ale też ćwiczę. Parę razy w tygodniu otwieram gdziekolwiek książkę Łamańce z dedykacją i czytam głośno zza, zze itp. Wcześniej ćwiczyłam język:wysuwanie na zewnątrz i chowanie, przyklejanie do podniebienia, ruchy koliste. Cwiczyłam również szczękę (otwieranie i zamykanie buzi).No i z przepony na wydechu mówiłam różne literki no i cały czas korzystałam z tej książki.
Te ćwiczenia jężyka i szczęki są w miarę dobrze opisane w tej książce.
No właśnie teraz idę trochę poćwiczyć.

Marzannag 

Wysłany: 2011-03-21, 08:37   

Jeszcze tego nie wypróbowałam, bo nie miałam potrzeby. Ale czasami oglądam na Discovery program prowadzony przez Bera Gryllsa pt. Miejska dżungla. Pokazują tam jak się zachować w różnych sytuacjah. Ostatnio mówil o zakrztuszeniu, że się stosuje odpowiedni chwyt, ale jak nikogo mie ma w pobliżu można górą brzucha nadziać się na oparcie krzesła - to zastąpi ten chwyt drugiej osoby. Wydaje mi sie to rozsądne.

logopeda 

Wysłany: 2011-03-21, 15:39   

Ciekawe to z tym wykorzystaniem krzesła w momencie zakrztuszenia. Ogolnie problem krztuszenia to skomplikowana sprawa. Staram sie teraz zebrac artukuły dotyczące problemów z jedzeniem i piciem w ataksji. Jak tylko uda mi się coś przetłumaczyć (bo niestety literatury po polsku nie ma) to wrzuce na forum

Ela 

Wysłany: 2011-03-21, 20:00   

Fajnie będzie :-) Jak tam konferencja?

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
— Jan Paweł II

logopeda 

Wysłany: 2011-03-24, 09:35   

Bedzie 13 maja we Wrocławiu: "Chory Przewlekle - aspekty pielęgnacyjne,
rehabilitacyjne, terapeutyczne." Artykuł jest napisany na podstawie ankiet :) Ale opowiemy o ataksji jeszcze na Majówce Młodej Fizjoterapii 27-29 maja.

Odpowiedz do tematu