Strona Główna

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony ataksja.org.pl
Strona Forum korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Poprzedni temat «» Następny temat
ćwiczenia przez Skype
Autor Wiadomość
logopeda 

Wysłany: 2011-09-26, 10:21   ćwiczenia przez Skype

Witam serdecznie,

w nawiązaniu do sobotniej propozycji chiałabym powiadomić Państwa, że będziemy spotykać się we wtorki. Nie wiem ilu osobom udało się dotychczas zorganizować odpowiedni sprzęt i ile osób przeczyta dziś tę wiadomość, więc na razie proponuję godziny od 9 do 12. Zajęcia będą półgodzinne. Proszę o przesyłanie do mnie tu na forum prywatnej wiadomości lub maila (z godziną, którą Państwo preferujecie oraz Państwa mailem i numerem telefonu komórkowego). O godzinach Panstwa zajęć będzie decydować kolejność zgłoszeń. Jeśli proponowana przez Państwa godzina będzie już zajęta, powiadomię o tym, wysyłając informację prywatną na forum.

Co może być potrzebne do ćwiczeń: kartki papieru (2-3), naczynie (szklanka, kubek) z niewielką ilością wody, słomka i koniecznie lusterko (najlepiej na podstawce, zeby nie trzymać go w rękach).

Ważne informacje:
1. W przypadku konieczności odwołania przeze mnie zajęć, będę o tym informować najpóźniej dzień wcześniej mailowo, dlatego ważne, aby sprawdzali Państwo regularnie maila. W nagłych okolicznościach, gdy będę musiała odwołać ćwiczenia w dniu zajęć, będę wysyłać smsy lub dzwonić. Liczę również, że będzie to działać w drugą stronę, tzn. jeśli ktoś z Państwa wie wcześniej, że nie będzie mógł się spotkać proszę o maila przynajmniej dzień wcześniej - w nagłych sytuacjach o tel/ lub smsa w dniu zajęć.
2. Proszę pamiętać, że w chorobach neurodegeneracyjnych, (jak np. takich objawiających się ataksją związaną z zanikiem móżdżku) sukces może sprowadzić się tylko do nienarastania zaburzenia czy zwolnienia tempa narastania zaburzenia, choć nie jest wykluczone, że nastąpi w czasie ćwiczeń znaczna poprawa.
3. Sukcesy jak i ich brak będą zależeć głównie od Państwa pracy własnej. Ja będę podawać jedynie co i jak należy robić. Pół godziny tygodniowo to zdecydowanie za mało na ćwiczenia, dlatego będą musieli Państwo ćwiczyć sami, aby opanować ćwiczenia z zajęć. Na następnych zajęciach będę weryfikować Państwa pracę własną i będziemy przechodzić do kolejnych ćwiczeń.
4. Ćwiczenia będą dobierane dla Państwa indywidualnie, w zależności od potrzeb.
5. Ćwiczenia niestety należą do monotonnych, wręcz nudnych. Będziemy czasami robić jedno ćwiczenie przez prawie całe zajęcia. Ćwiczenia muszą być wielokrotnie powtarzane, aby funkcję uszkodzonych ośrodków w układzie nerwowym, przejęły inne, nieuszkodzone struktury. Dopóki nie nastąpi kompensacyjny proces neuronalny, nie widać wyraźnych efektów w samej mowie.
6. Czasami okres poprawy może przeplatać się z fazami stagnacji lub niewielkiego chwilowego pogorszenia. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość.
7. Podczas zajęć proszę nie stawiać komputera przodem do okna, gdyż obraz wtedy jest ciemny i nie będę mogła Państwa dobrze widzieć (tzn za Państwem nie może być okno, jeśli jest, proszę na czas zajęć zasłonić je zasłonami.
8. Proszę być punktualnie, gdyż z uwagi na to, że każdy z Państwa będzie miał ustaloną godzinę w przypadku spóźnialskich nie będzie można przedłużyć zajęć.
9. Po otrzymaniu od Państwa wiadomości (prywatnej przez forum, lub maila) prześlę Państwu mojego Skype oraz numer telefonu (i tym którzy nie mają moj adres mailowy)

Pozdrawiam
Magdalena Kazimierska - Zając

logopeda 

Wysłany: 2011-09-26, 20:51   

Witam, ponieważ piszecie Państwo, że potrzebujecie więcej czasu na zorganizowanie sprzętu, to zaczynamy od następnego tygodnia, od wtorku. Jak na razie proponuję godziny od 9 do 13. Gdyby chętnych było więcej postaram się wydłużyć czas. Już przyjmuję rezerwacje godzin na następny tydzień.

Ela 

Wysłany: 2011-09-27, 08:17   

Kapitalna sprawa :-) ja się zapisuję, akurat wtorek mi pasuje

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
— Jan Paweł II

katarzynab_81 

Wysłany: 2011-09-27, 17:51   

NO MY JUŻ MAMY SPRZĘT TYLKO NIE MOGĘ ZAINSTALOWAĆ BO PŁYTY KOMPUTER NIE WIDZI I SPECA OD KOMPUTERA MUSZĘ WEZWAĆ ;-)

Adam L. 

Wysłany: 2011-09-27, 18:01   

katarzynab_81 napisał/a:
NO MY JUŻ MAMY SPRZĘT TYLKO NIE MOGĘ ZAINSTALOWAĆ BO PŁYTY KOMPUTER NIE WIDZI I SPECA OD KOMPUTERA MUSZĘ WEZWAĆ ;-)

A czy masz włączone automatyczne uruchamianie CD?
Czy widoczny jest napęd?

katarzynab_81 

Wysłany: 2011-09-27, 18:06   

TAK ALE PISZE BRAK ODCZYTU JUTRO MA WPAŚĆ KUZYN MOŻE MU SIĘ UDA

katarzynab_81 

Wysłany: 2011-09-27, 18:08   

WYDAJE MI SIĘ ŻE TO COŚ W SYSTEMIE LUB BIOSIE.CHYBA TRZEBA G O PRZEINSTALOWAĆ :-)

Adam L. 

Wysłany: 2011-09-27, 18:10   

Tzn. widzi?
Jeżeli tak, wchodzisz we właściwości napędu, autoodtwarzanie i wybierasz opcję uruchamiania.
Widzę jednak, że nic tu nie pomogę :)))
Nie kombinuj w BIOSie !!!

alinachrobak2

Wysłany: 2011-10-01, 10:25   

Pani Magdo , pisałam wczoraj ale nie wiem czy wiadomość doszła bo mam problemy z poruszaniem sie na forum.Chciałam zgłosić meża do ćwiczen przez skype na 18.10.2011jezeli to oczywiscie jest mozliwe.

logopeda 

Wysłany: 2011-10-02, 08:27   

Zapraszam zatem Pani męża na wtorek na 9.30. Proszę podać mi jeszcze swój nr telefonu.

halinakliczka 

Wysłany: 2013-11-20, 00:03   

Pani Magdo. Czy ćwiczenia na skype są nadal prowadzone? Moja córka Monika chciałaby w nich brać udział. Serdecznie pozdrawiam.

Ela 

Wysłany: 2013-11-20, 07:13   

Pani Magda zajmuje się teraz pięknym Czarusiem, ale zadzwonię do niej i zapytam.

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
— Jan Paweł II

Ela 

Wysłany: 2013-11-21, 20:15   

Rozmawiałam z nią dzisiaj, tak jak myślałam, ma 10-miesięcznego synka i nie ma czasu na nic. dopiero może w przyszlym roku będzie mogła.

— Jan Paweł II

halinakliczka 

Wysłany: 2013-11-21, 21:10   

:-) Elu,dziękuję za odpowiedż. Pozdrawiam wszystkich na forum. :-)

Dorota75 

Wysłany: 2013-11-21, 21:12   

halinakliczka napisał/a:
:-) Elu,dziękuję za odpowiedż. Pozdrawiam wszystkich na forum. :-)

WZAJEMNIE HALINKO :serce: :serce: :serce:

"Dum Spiro Spero"

katarzynab_81 

Wysłany: 2013-11-21, 22:02   

:bujawka: :radosne-sloneczko:

Ania 

Wysłany: 2013-11-22, 09:52   

:kwiatek1: dzień dobry.
Moim zdaniem :
-kontakt z logopedą w celu ustalenia zakresu wykonywanych zadań,
-kupienie książki o której wspominano Łamańce z dedykacją - Taoczyska
- na forum logopedycznym są różne ćwiczenia, które samemu można wykonać w domu tylko potrzeba mobilizacji i chęci i będzie poprawa.
Pozdrawiam :jez:

anna 

Wysłany: 2013-11-22, 10:50   

:witos: ja chodze co tydzien do lokopedy :dance:

Dorota75 

Wysłany: 2013-11-22, 11:03   

:kwiatek1:

Ja jak leżałam w szpitalu na oddziale rehabilitacyjnym to codziennie miałam zajęcia z neurologopedą i ona ćwiczyła ze mna pod kątem naszej choroby .
Krótki płytki oddech , krztuszenie , to , że się szybko męczę . Jak dużo gadam to idzie mi coraz gorzej. I na wyjście dała mi całą rozpiskę z ćwiczeniami , podała autora i tytuł ksiązki co mam kupić i ćwiczyć . Także zaplecze mam. Tylko ćwicyć :kwiatek1:

P.S.

Ta książka to : ,, 100 tekstów do ćwiczeń logopedycznych " M. Skorek

"Dum Spiro Spero"

Ania 

Wysłany: 2013-11-22, 12:45   

:radosne-sloneczko:
Wszyscy wiemy,że nic samo nie przychodzi,lekarz , rehabilitant może wskazać kierunek, służyć radą, ale ćwiczenia musimy wykonywać sami i to prawie codziennie, mobilizacja, silna wola i wiara pomogą nam w uzyskaniu efektu poprawy.Dlatego wspomniałam o konsultacji z logopedą.Mi też sie nie chce, mam lenia i niechęć , ale wiem ,że muszę wobec siebie stosować rygor i tak trwam,w miarę dobrze.
Pozdrawiam :fala:

Dorota75 

Wysłany: 2013-11-22, 12:52   

Ania napisał/a:
:radosne-sloneczko:
Wszyscy wiemy,że nic samo nie przychodzi,lekarz , rehabilitant może wskazać kierunek, służyć radą, ale ćwiczenia musimy wykonywać sami i to prawie codziennie, mobilizacja, silna wola i wiara pomogą nam w uzyskaniu efektu poprawy.Dlatego wspomniałam o konsultacji z logopedą.Mi też sie nie chce, mam lenia i niechęć , ale wiem ,że muszę wobec siebie stosować rygor i tak trwam,w miarę dobrze.
Pozdrawiam :fala:

Dokładnie :drinks: , nikt za nas nic nie zrobi . Tylko globalne podejscie do naszej choroby , systematyczność , samozaparcie , konsekwencja itp. itd. dadzą jakieś efekty . :dance:

"Dum Spiro Spero"

halinakliczka 

Wysłany: 2013-11-22, 13:00   

:-) Dziękuję Wam wszystkim za podpowiedzi,jesteście wspaniałe.Dzięki Waszym informacją, wiem jak mogę pomóc Monice.Monika miała jechać 29 listopada 2013 na rehabilitację szpitalną,ale musiałam odwołać.Obecnie ma rehabilitację domową i dlatego pytałam o logopedę. W miejscu zamieszkania nie mamy logopedy, a częste wyjazdy niemożliwe.Codziennie czytam forum ,jestem z Wami całym sercem i podziwiam za otwarość,dobroć, optymizm i chęci do pomocy innym. Serdecznie pozdrawiam :-) .

Ela 

Wysłany: 2013-11-22, 15:33   

Halinka wejdż tu http://www.ataksja.home.pl/forum/viewforum.php?f=7
tu są różne ćwiczenia do wykonywania samemu w domu

— Jan Paweł II

Dorota75 

Wysłany: 2013-11-22, 17:23   

Ćwiczenia warg

Ściągnij wargi, jak przy samogłosce U, a następnie spłaszcz je, cofając kąciki, jak przy artykulacji I - powtórz te ruchy kilkakrotnie.
Cofnij kąciki ust, a następnie otwieraj i zamykaj usta.
Wciągaj powietrze wargami ściągniętymi.
Cmokaj.
Zagwiżdż parę razy na jednym tonie.
Zamknij wargi i przesuń usta w lewą, a potem w prawą stronę.
Utrzymuj między wargami ołówek.
Wpraw wargi w drganie (parskanie - mów: PRRR..).
Ssij górną wargę, a potem dolną.
Dmuchaj na płomień świecy, na watkę lub kulkę papieru.
Wymawiaj coraz szybciej połączenie samogłosek AU, szeroko otwierając wargi przy A i ściągając je mocno przy U.
Graj na organkach lub grzebieniu.
Trzymaj wargami kartkę papieru, którą ktoś usiłuje wyciągnąć.
Zaciśnij zęby i rozciągnij wargi, aby zęby były widoczne. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie.
Zaciśnij zęby i cofaj mocno na zmianę prawy i lewy kącik warg.
Zamknij usta, ściągaj je i przesuwaj ściągnięte w lewą stronę, a potem w prawą.
Przy rozchylonych szczękach wciągaj wargi do środka ust.
Cofnij kąciki warg, a następnie opuszczaj i unoś dolną szczękę.

Ćwiczenia języka

Wysunięty język przesuwaj poziomo z jednej strony w drugą.
Wysuń język, skierowany możliwie jak najbardziej w prawa stronę, a następnie przesuwaj go w linii poziomej w stronę przeciwną, starając się, aby podczas zmiany położenia, był jak najdalej wysunięty na zewnątrz.
Przesuwaj wysunięty język wokół szeroko otwartych war, tzn. oblizuj górną i dolną wargę.
Oblizuj wargi podczas coraz szerszego ich otwierania.
Wysuń język w linii prostej, jak najdalej na zewnątrz, utrzymując go w płaszczyźnie poziomej.
Wysuń język jak najdalej z jamy ustnej, a następnie go schowaj.
Przesuwaj język po zewnętrznych powierzchniach górnych i dolnych zębów.
Puść dolną szczękę i połóż swobodnie bezwładny (spłaszczony i rozszerzony) język na dolnej wardze tak aby jego boki dotykały kącików warg.
Wysuń język do przodu w płaszczyźnie poziomej i cofaj go do poprzedniej pozycji.
Dotykaj końcem języka na zmianę dolnych i górnych zębów przy silnie opuszczonej dolnej szczęce.

Przykłady ćwiczeń różnych

Powoli, swobodnie wdychaj i wydychaj powietrze (nabierz powietrze i wypuść go) przez nos zamkniętych ustach.
Powtórz ćwiczenie poprzednie z jedną dziurką nosa zaciśniętą, a następnie zamknij druga dziurkę.
Wykonaj głęboki wdech przez nos i wydech przez otwarte szeroko usta; przy wydechu zaciśnij nos.
Wykonaj wdech przez usta i wydech przez nos.
Zrób wdech i wydech szeroko otwartymi ustami.
Dmuchaj przez usta.
Ćwicz wciąganie powietrza przez nos (2-3 razy) i wydychaj szeroko otwartymi ustami.
Chrząkaj. Ćwiczenie polega na gwałtownym wyrzucaniu powietrza przez nos, z równoczesnym usiłowaniem zatrzymania go.
Wykonaj wdech, naśladujący ziewanie, a więc z ustami szeroko otwartymi. Wydech powinien być połączony z wymawianiem samogłoski (np. A, Ą, E, Ę, I, O, U, Y) głośno lub szeptem.
Unoś i opuszczaj w czasie w czasie wymawiania głosek podniebienie miękkie przy szeroko otwartych ustach i obserwuj jego ruchy w lusterku.
Wymawiaj krótko samogłoski przy szeroko otwartych ustach. W lusterku widoczne są ruchy podniebienia miękkiego i tylnej ściany gardła.
Gwiżdż. Początkowo z zatkanym nosem, później stopniowo ucz się gwizdać bez zaciskania nosa.
Zatrzymaj powietrze w jamie ustnej. Nadmij oba policzki jednocześnie, potem naprzemiennie, w końcu powietrze wypuść nosem.
Wciągnij policzki do wewnątrz jamy ustnej, a następnie je rozluźnij. Powtórz to parokrotnie.
Wypowiadaj sylabę APA z przedłużonym momentem zamknięcia warg w czasie artykulacji (wymawiania) głoski P.
Wypowiadaj sylabę z głoską P na końcu, przedłużając zamknięcie warg, np., AP, OP, UP, EP, IP.
Wypowiadaj sylaby ze spółgłoską P na początku: PA, PO, PE, PU, PY. Moment zwarcia (zamknięcia warg) przy P należy przedłużać.

"Dum Spiro Spero"

Ania 

Wysłany: 2013-11-22, 17:34   

:radosne-sloneczko: :terefere: :witos:
Nic tylko ćwiczyć,wydrukować położyć na widoku i stosować.
Zastanawiam się czy tej rehabilitacji szpitalnej nie można przełożyć na inny termin podając konkretny powód. :pogaduszka: :
Pozdrawiam.

Dorota75 

Wysłany: 2013-11-22, 17:48   

Nie wiem jak tu w tym przypadku .
Ale jak ja byłam to Pani się rozłożyła w trakcie pobytu w szpitalu i powiedzieli jej , ze jak się wypisze to wpadnie znowu w kolejkę .

"Dum Spiro Spero"

halinakliczka 

Wysłany: 2013-11-22, 23:26   

Przepraszam, ze dopiero odpisuję ale przed chwilą usiadłam przy komputerze/natłok obowiązków/. Monika pojedzie na rehabilitację bez czekania w kolejce jak tylko jej stan na to pozwoli-mam takie zapewnienie ze strony szpitala,myślę ,że będzie to po Nowym Roku. Narazie skorzystamy z Waszych /Dorotko i Elu/ propozycji w zakresie ćwiczeń logopedycznych. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam. :-)

Ela 

Wysłany: 2013-11-23, 07:24   

Problem tylko w motywacji, pamiętam, jak Mamę było trudbo do czegkolwiek namówić, ze mną trochę lepiej, ale też mi się często nie chce :slonce2:

— Jan Paweł II

Dorota75 

Wysłany: 2013-11-23, 10:45   

Halinko,

Oby pomoglo. Jak Monika nie ma zaparcia zeby cwiczyc to niech chociaz czyta na glos . To juz bardzo duzo . Powodzenia.
fajnie z tym szpitalem, bo czekac znowu w kolejce nie byloby fajnie.

:radosne-sloneczko: :radosne-sloneczko: :radosne-sloneczko: :radosne-sloneczko:

"Dum Spiro Spero"

halinakliczka 

Wysłany: 2013-11-23, 21:35   

:-) Dorotko,dziękuję za podpowiedzi. Dzisiaj przed chwilą usiadłam przy komputerze. Mieliśmy dzisiaj gości na odwiedzinach u Moniki. Monika cieszyła się z wizyty i dzielnie siedziała z nami przy stole. W domu mam sporo pracy/mąż i trzy córki/, dlatego bywa,że dopiero wieczorem siadam przy komputerze i wchodzę na forum. Uważnie czytam posty ale nie mam jeszcze wprawy i popełniam błędy/ przy kolejnym wejściu na forum otrzymuję komunikat o nieprzeczytanych postach/ ], Jeżeli możesz podpowiedz co robię żle? Pozdrawiam cieplutko . :-)

Dorota75 

Wysłany: 2013-11-23, 21:42   

Halinko ,
Wiesz , ja też nie jestem biegła w komputerowych sprawach . I powiem Ci , że ostatnio też tak miałam i zrobiłam : oznacz wszystkie posty jako przeczytane jakoś tak to brzmi - i mi zrobiło że nie mam już nieprzeczytanych postów . Może to by pomogło ??
A wracając do braku czasu . To pewnie - jak to w domu - zawsze jest coś do roboty .

"Dum Spiro Spero"

Ela 

Wysłany: 2013-11-23, 21:44   

Nic nie robisz źle, to my tyle piszemy, że blokujemy wszystko :koniczynka:
tam chyba jest jakaś opcja, żeby odznaczyć je jako przeczytane

— Jan Paweł II

Dorota75 

Wysłany: 2013-11-23, 21:48   

Ela napisał/a:
Nic nie robisz źle, to my tyle piszemy, że blokujemy wszystko :koniczynka:
tam chyba jest jakaś opcja, żeby odznaczyć je jako przeczytane

No właśnie, ja wczoraj też tak miałam . Ciągle 3 i 3 nieprzeczytane . A umiem czytać :kwiatek1: Ale jak mówiłam Halince zrobiłam : oznacz wszystkie jako przeczytane i pomogło

"Dum Spiro Spero"

Iwona 1972 

Wysłany: 2013-11-23, 22:11   

halinakliczka napisał/a:
:-) Dorotko,dziękuję za podpowiedzi. Dzisiaj przed chwilą usiadłam przy komputerze. Mieliśmy dzisiaj gości na odwiedzinach u Moniki. Monika cieszyła się z wizyty i dzielnie siedziała z nami przy stole. W domu mam sporo pracy/mąż i trzy córki/, dlatego bywa,że dopiero wieczorem siadam przy komputerze i wchodzę na forum. Uważnie czytam posty ale nie mam jeszcze wprawy i popełniam błędy/ przy kolejnym wejściu na forum otrzymuję komunikat o nieprzeczytanych postach/ ], Jeżeli możesz podpowiedz co robię żle? Pozdrawiam cieplutko . :-)

Ja jak przeczytam wszystko,to odświeżam stronę i posty które przeczytałam znikają. :elvis: :elvis:

"Życie nie jest ani lepsze,ani gorsze od naszych marzeń.Jest tylko zupełnie inne."

Odpowiedz do tematu